CHECK CZECH FASHION  |

Pavel Berky: svůj první návrh bych neměnil

2. 6. 2013 |

Pavel Berky

Talentovaný módní návrhář slovenského původu Pavel Berky má za sebou ve svých šestadvaceti letech už spoustu úspěchů a ocenění. Není divu, jeho kolekce plné nápadů a energie patří k tomu nejzajímavějšímu, co na naší módní scéně najdeme. Po nedávném finále Shooting Fashion Stars se můžeme těšit na další akce, kde bude Pavel svoji tvorbu prezentovat, jednou z nich je např. International Gypsy Fest, který proběhne 26. 7.–3. 8. v Bratislavě.

#pavelberky // web / facebook / instagram / twitter /

Kdy Vás poprvé napadlo, že se začnete věnovat módnímu návrhářství?

Pokud bych se měl vrátit úplně na začátek, už na základní škole jsme se sestrou kreslily návrhy modelů. Každý z nás měl svůj skicák s výtvory, myslím, že pár z nich by se ještě doma našlo. Ale v té době jsem chtěl být např. i zmrzlinářem, takže tenkrát pravděpodobně ten zlom nepřišel. Myslím, že to bylo na konci střední školy, v maturitním ročníku (střední umělecká škola v Trenčíně, obor modelování a navrhování oděvů), tam  mě tento směr oslovil natolik, že se mu věnuji dodnes a v podstatě nedokážu dělat nic jiného.

Pamatujete si na svůj úplně první návrh? Co byste na něm teď změnil?

Hmm, to je těžké, ale asi bych neměnil nic. Moje první nositelné modely vznikly na střední  Ale to je úplně v pořádku, byla to doba, kdy jsme se bouřili proti všemu a všem, v každém návrhu byla dávka psycha, deprese… Pamatuji si na svůj první model – šaty s odhaleným prsem, který poněkud vzbudil rozruch, dokonce se objevil v jednom slovenském deníku. Byly to pěkné časy.

Pavel Berky

Proč jste se rozhodl z rodného Slovenska přesunout do Čech?

Bylo to kvůli VŠUP. Kdyby se Ateliér Módní tvorby pana profesora Josefa Ťapťucha nacházel někde na Slovensku, zůstal bych tam. A nyní jsem se tu už nějak zabydlel, takže se mi nechce odejít. Samozřejmě za ten čas si tu člověk najde svoje zázemí, nasbírá kontakty a lidé ho už pomalu začínají poznávat. Navíc jsem měl tady v Praze sestru, která tu už nějaký čas studovala na Karlově univerzitě a v začátcích mi hodně pomáhala.

Jak vnímáte tyto dvě módní scény?

Nedokážu to úplně zhodnotit, pokud jde o Slovensko, myslím, že tam se celá módní scéna soustřeďuje jen na Bratislavu. V Čechách je to koncentrované méně, kromě Prahy, jsou menšími módními centry i Brno nebo Zlín. Mám ale dojem, že poměry jsou krásně vyrovnané. Slováci jsou o něco více otevřeni dekorativismu, kdežto tady v Čechách stále vede oblíbený minimalismus.

V čem pro Vás byla zajímavá akce Shooting Fashion Stars a co Vám tato spolupráce přinesla?

SFS je úžasný projekt s ještě úžasnějšími lidmi v čele. Líbí se mi jeho profesionalita, vybraní designéři mají možnost prezentace na skvělém místě se super technikou a perfektním servisem, co víc si může mladý začínající návrhář přát? A fakt, že návrháře vybírá tým složený z profesionálů, kteří se módě už nějaký ten čas věnují, vám dodá hodně nové energie , povzbudí vás k dalšímu tvoření a posune dál.

Pavel Berky

Vaše nová kolekce Coming out je plná odstínů červené, proč zrovna tato barva?

Coming out vychází z kultury romského odívání, kde má červená barva velké zastoupení. Symbolizuje ohnivý temperament tohoto etnika, vášeň a lásku, dále má spirituální funkci, žádná jiná barva není romské kultuře tak blízko jako právě červená.

Co Vás inspiruje nejčastěji?

Je toho tolik, že se na to nedá ani odpovědět. Opravdu nejrozličnější věci. Někdy prostě nepřemýšlíte, vezmete papír, tužku a kreslíte. Inspirovat vás může samotná skica, linka, která se náhodou objeví na papíře a je tak elegantní a jasná, že z toho vzejde nádherná čistá kolekce. Nemám rád příliš hluboké přesahy, inspirace by měla být jednoznačná na první pohled, ale to není zřejmé a já musím každému říkat, co jsem chtěl kolekcí vyjádřit. :) Postačit by měly samotné oděvy a fotografie, kde můžete zachytit atmosféru vašeho tématu, a název kolekce. To jsou 3 základní věci, kterými se snažím řídit.

Na čem pracujete v současnosti?

Hned po SFS se mi naskytla možnost prezentovat tvorbu na světovém festivalu International Gypsy Fest, který se už šestým rokem koná v Bratislavě. Velmi se tam těším a připravuji pro tuto příležitost speciální kolekci, která bude nést prvky mojí předchozí práce v nových variantách. Dále na festivalu ukážu nové ještě nerealizované návrhy z kolekce Coming Out, které se nedostaly na SFS. Také pracuji na kostýmech taneční skupiny JUSTINCREDIBLE TEAM, která bude slavit svoje 5. narozeniny. Je to pro mě zajímavá spolupráce, něco úplně jiného, než na co jsem zvyklý. V záloze mám ještě další novinky, které ale nebudu prozrazovat.

Pavel Berky

Zdroj fotografií: Pavel Berky

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow