CHECK CZECH FASHION  |

Petra Ptáčková: módní svět plný fantazie a pohádek

9. 7. 2013 |

Petra Ptáčková

Mladá módní návrhářka Petra Ptáčková si jde svojí vlastní cestou. Žije v Paříži, kde studuje oděvní design a hodně cestuje. Její modely jen slepě nenásledují trendy, jsou to originální umělecká díla. V aktuálních kolekcích se inspiruje hlavně pohádkami a dětským světem, který miluje a ráda se do něj vrací. Pojďme se s ní podívat do trochu jiného módního světa plného příběhů a fantazie.

#petraptackova // web / facebook / instagram / twitter /

Kdy a proč jste se rozhodla pro studium módního designu v Paříži?

Pár měsíců potom, co jsem se do Paříže přesunula natrvalo, čili tak dva a půl roku zpátky. Proč je jasné – sympatie. Ecole de la Chambre má svoje kouzlo a velkou historii a bylo to navíc v ten správný moment, kdy jsem si uvědomila, že chci ještě studovat.

Mají to podle Vás módní návrháři v Čechách složitější?

Určitě v mnoha směrech, ale já v tom vnímám vlastně spíš výhodu, musíme vynaložit větší úsilí, a to mluvím především o hledání a realizaci kolekcí. U nás jsou o dost menší možnosti a člověk se musí pořád prát s nějakým kompromisem, protože tohle a tohle nejde, nikdo ti to u nás tak jak chceš nevyrobí apod. Musíme být pak vynalézavější a umět si poradit sami. Jinak Paříž mi oproti jiným módním metropolím připadá pro začínající návrháře poměrně složitá.

Kolekce Zahrada se nese v duchu pohádky Jiřího Trnky, hledáte často inspiraci v umění?

Vzhledem k tomu, že se jedná o pohádku pro děti, to až tak nevnímám jako “inspiraci uměním”, ale spíš jako inspiraci tím příběhem a jeho světem konkrétně. Miluji dětský svět a sama jsem se naučila v něm trávit hodně času, možná to bylo díky těžkým chvílím, které prostě patří k tomu, když se sami za sebe přestěhujete do cizí země bez přátel, lásky, rodiny. Uchýlila jsem se do svých příběhů právě v těch těžkých chvílích a i když už jsem momentálně moc šťastná, svoji hlavu a fantazii neopouštím, cítím se tam v bezpečí, ať už cestuji nebo žiji kdekoli. Je to moje skořápka.

Petra Ptáčková

Vaše tvorba se od práce většiny českých návrhářů poněkud odlišuje, myslíte, že je to pobytem v zahraničí?

Především je to nějakým vnitřním porozuměním a vůlí studovat sám sebe a také tím, jak chcete svět vnímat. Pobyt v cizině mě obohatil a dost změnil snad v každém směru. Ať chci nebo ne, tomu se nelze ubránit, je to jako bych najednou začala vidět svět a jeho rozmanitost mnohem intenzivněji. Díky poznávání obecně jsem si uvědomila, kdo jsem a kde chci být, utvrdila jsem se v tom, že nemusím být vnímána jako divná holka jen proto, že vidím věci a svět trochu jinak a že se nemusím bát toho, kdo jsem. Což je u nás trošku složitější. Lidem dlouho trvá než přijmou a respektují nový názor. A když zrovna nerazíte stejné trendy a děláte věci tak, jak vás baví, trvá mnohem déle, než na té odlišnosti postavíte svoje jméno.

 Co Vás na módě nejvíc baví?

Pro mě je to vrcholná forma umění ovlivňující skutečný svět a živé objekty – lidi. To, že je módní průmysl třikrát nejrozvinutější na světě a přesto ho lze dělat v rovině umění představuje obrovskou sílu. Jako designér máte tu moc mluvit k lidem, někoho třeba okouzlit a pohltit vaším světem. Je to hra, která může nabýt velkých rozměrů, a to je jako dělat extrémní sport!

Najdou se u nás zákazníci, kteří ocení originalitu a jedinečnost?

Najdou. Je to o individualitě a vnímavosti jedinců. Na rozdíl od některých designérů to u nás nevidím tak černě. Obecně je to ale opět o té nekonečné trpělivosti a vytrvalosti, něž vás lidi začnou chápat a respektovat to, že nejste jako ostatní, ale že se právě snažíte dělat věci jinak. Jít s davem je prostě jednodušší a jistější cesta, než zkoušet něco nového.

Petra Ptáčková

Kde si můžeme Vaše modely koupit? Šijete i na zakázku?

Momentálně je v jednání snad už brzy otevřený store Kurátor v ul.Karolíny Světlé a pak také v nejbližší době na e-shopu na NJAL (Not Just a Label) a v budoucnu v jednom známém londýnském obchodě. Jinak na zákazku není problém vyrobit to, co je v nabídce z mých kolekcí, samozřejmě potom s konkretními úpravami a změnami podle přání zákazníka.

 Na jakých akcích uvidíme v nejbližší době Vaši tvorbu?

Momentálně mám za sebou Módění, které se konalo 7.6 v Brně, potom můžete vidět moji tvorbu 3-7.7. na showroomu v rámci Mercedes Benz Berlin Fashion Week. V září bych pak ráda stihla MB Prague Fashion weekend.

Pracujete už na nové kolekci? Prozradíte, jak bude vypadat?

Pracuji usilovně. :) a bude to opět o pohádce… Tentokrát se jedná o moje volné navázání na knihu Le Petit Prince. A jak už celý příběh napovídá, kolekce bude z velké části věnovaná klučičí módě. Takže, těšte se na novou generaci Malých princů.

Petra Ptáčková

Zdroj fotografií: Petra Ptáčková

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow