CHECK CZECH FASHION  |

Filip Hieke: spojení designu a marketingu je nezbytné

21. 8. 2013 |

Filip Hieke

Mladý designér Filip Hieke studuje módní tvorbu na UMPRUM, právě díky tomu se mohl zapojit do nového projektu Creative Fashion Marketing, v jehož rámci studenti marketingové komunikace a PR pomáhají začínajícím oděvním návrhářům se zviditelněním. A pokud jste o Filipovi ještě neslyšeli v této souvislosti, možná znáte jeho grafickou tvorbu a ilustrace.

#filiphieke // web / facebook / instagram / twitter

Co Vás přivedlo k oděvnímu designu?

Celkově k designu a umělecké tvorbě mě přivedli moji rodiče. Prakticky už od dětství jsem byl k tomuto odvětví vychováván a oděvní tvorba je design, který je lidem nejblíže.

Věnujete se také grafice a ilustraci, přenášíte jejich prvky i do své oděvní tvorby?

Určitě ano. V celkovém rukopisu se promítá, někdy i nevědomky, osobitý charakter, který je vidět hlavně v grafickém členění a ostrých hranách, což je pro mě typické v obou oblastech.

Ve které z daných sfér vidíte svoji budoucnost?

Je těžké nyní zhodnotit, ve kterém směru bych měl vidět svou budoucnost, ale myslím si, že je dobré zasahovat do více oblastí, protože tím roste i šance oslovit více diváků a zákazníků. V současnosti u mě převládá hlavně to, že mě oba směry velmi naplňují a baví, tím pádem mám možnost na chvilku utéct od jednoho k druhému a nezahltit se tak jedním projektem.

Filip Hieke

Co Vám přináší studium módního návrhářství na UMPRUM v Praze a s ním spojený projekt Creative Fashion Marketing?

Studium na UMPRUM mi v první řadě dává nové zkušenosti a úplně nový pohled na umělecký projekt a s ním související proces vytváření projektu, který je odlišný od mých dosavadních zkušeností. Také se zde setkávám se zajímavými lidmi, kteří mi dávají možnost se neustále zdokonalovat. S tím souvisí právě i projekt Creative Fashion Marketing, kde mohu nasbírat nové znalosti a naučit se jak naložit s produktem tak, abych z něj mohl vytěžit co nejvíce. Spojení designu a marketingu je v současné době nezbytné a jsem rád, že mám možnost si vyzkoušet celý proces od vytvoření produktu až po jeho uveřejnění a případný prodej ještě na škole.

Zajímavá je Vaše inspirace tradicí transformovaná do moderní podoby, čím to, že na rozdíl od většiny mladých návrhářů preferujete praktičnost a nositelnost?

Nevím čím to je, ale myslím si, že je to přirozený proud, který funguje už od počátku. Vždy lidé preferovali praktičnost, pohodlí a to, aby se v oděvu cítili dobře a přirozeně. Chápu, že je potřeba si vyzkoušet veškeré hranice, které tento obor nabízí a pokud existuje ta možnost, tak ještě v mladém věku nebo na škole, ale záleží na každém, v jaké míře se u něj projeví. Vytvořit oděv, který je jednoduchý a nositelný a zároveň uchovává zajímavý design je podle mě to nejtěžší, co může módní tvorba nabídnout.

Je možné si oblečení z Vašich kolekcí zakoupit?

Ano. Většina mé tvorby už od začátku směřuje k prodeji. V současnosti nabízíme spolu s Marcelou Křížovou naši kolekci s názvem Två2 v La Gallery Novesta v Praze, pro kterou se, pro velký zájem, chystáme vytvořit i další kolekci. Dále se chystám vytvořit nový projekt Filip Hieke Home Edition, kde se velmi výrazně spojí grafika s textilní tvorbou. Získat moje produkty můžete i na mých webových stránek nebo na sociálních sítí.

Filip Hieke

Baví Vás více tvořit dámskou nebo pánskou módu, nebo v tom nevidíte rozdíl?

Rád střídám oba proudy, protože jsou velmi odlišné a každý nabízí jiné hranice. Počtem u mě převládají dámské kolekce, ale vždy se těším na menswear, u kterého vidím možná trochu větší potenciál. V zimním semestru 2013/2014 na UMPRUM plánuji právě pánskou kolekci, která by měla být v budoucnu také v prodeji.

Zapojujete se do soutěží pro mladé talenty?

Zatím jsem se do žádné velké soutěže nezapojil. Je těžké usoudit, jestli je kolekce vhodná pro prezentaci v soutěži nebo spíše pro marketingové akce či prodej. U mě převládá spíše ta druhá možnost. Ale soutěž je určitě také dobrá volba prezentace a šance se ukázat.

Plánujete v současnosti módní přehlídku, nebo účast na nějaké z módních akcí?

S Ateliérem módní tvorby na UMPRUM chystáme módní přehlídku na Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013, která se uskuteční ke konci září a dále říjnovou prezentaci na Designbloku 2013.

Filip Hieke

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow