CHECK CZECH FASHION  |

Markéta Martišková: móda je pro mě prostředkem vyjádření

14. 10. 2013 |
Markéta Martišková
 

Vítězka soutěže Start-up 2013 v kategorii Oděv Markéta Martišková studuje a žije v Belgii, v zahraničí se jí totiž podle jejích slov tvoří lépe. Do rodných Čech se ale stále ráda vrací, před nedávnem tu také v rámci Prague Fashion Weekendu představila svoji novou kolekci KEEP IN BALANCE.

#marketamartiskova // web / facebook / instagram / twitter /

Proč jste si ke studiu designu vybrala právě Antverpy?

Nebyla to náhoda, nic není náhoda. Belgie si mě našla už 3 roky předtím než jsem tam začala studovat. Pracovala jsem 3 týdny na jednom festivalu tradičních tanců v jižní oblasti Belgie. V té době jsem navštívila i město Antverpy a jejich slavné muzeum módy, kde měl výstavu Bernhard Willhelm, slavný německý módní návrhář, který tuto školu také vystudoval. To jsem však ještě netušila, že je to moje vysněná škola, která mi změní život. Je speciální svymi učebními osnovami. Zavedený systém vyučování rozvíjí osobnost každého studenta, jeho vlastní styl. S tím souvisí i individuální výběr studentů, protože každý jsme z jiné části zeměkoule, z Evropy, Asie i Ameriky. Žádného z nás nenapadne si lézt tzv. do zelí.

Zatímco většina módních návrhářů dává v současnosti přednost minimalismu, modely z Vaší nové kolekce jsou plné výrazných barev a zajímavých střihů…Z kolekce KEEP IN BALANCE doslova srší energie, kde ji čerpáte? Co Vás nabíjí energií?

To jsem ráda, že se tak ptáte, protože tato kolekce byla o energii. Řekla bych, že přirozeně jsem přešla z mé předchozí kolekce, která byla o materialismu s názvem „PROTEST“ na tuto barevnou kolekci „KEEP IN BALANCE“. S každým tématem přímo žiji, směji se s ním, ale i smutním. Jde o to, dostat ze sebe i to nemožné, protože do toho nás tady ve škole tlačí. Posouváme své hranice možností.

Markéta Martišková

Mé kolekce jsou spíše atmosféry. Bohužel se mi ještě nepodařilo udělat ten poslední krok, abych z mola převedla svou kolekci na ulici. Důvodem je čas i finance. V některém z posledních článků o mně, jsem četla, že dělám nenositelné věci a že koule se nosit nedají. Po sundání koule mužete vidět šaty, legíny a kombinovat s jinými věcmi, sama s tím problém nemám, je to o fantazii a odvaze tyto věci nosit.

A co se týká mých barevných koulí, ty dotvořily harmonii předváděných modelů, protože každý člověk pro mě vyzařuje nějakou barvu. Pokud je chce někdo nosit, není to vůbec problém, protože do zimy jsou skvělé :-). Když mluvíte o minimalismu, je překrásný. Velice tento styl uznávám. Nejde mi vůbec o trendy, sleduji je jen lehce. Proto studuji na designéra, abych pravidla určovala já.

Dobíjím se malými věcmi, třeba když vidím nádhernou fotku, nebo si dám skvělou kávu, když se na mě někdo upřímně usměje, a pokud to nestačí sbalím kabelku, vypnu telefon a někam odjedu.

Líbí se nám, že se nebojíte dělat módu jinak než ostatní, myslíte, že na to má vliv Váš pobyt v zahraničí?

Určitě na to má vliv zahraničí. Lépe se mi tu dýchá, mám větší prostor pro tvorbu a není tu tolik negace kolem. Do zahraničí jsem odjela, protože jsem cítila, že se v České republice v módě dál neposunu a v podstatě ji nemám ani pro koho dělat. Teď vím, že lidé, kterým se líbí má móda existují, už jsem dostala spoustu děkovných emailů. Jsou nadšení tím, co dělám a inspiruji je pro jejich práci. To je nádherný pocit, přeji to každému zažít. Snažím se být hlavně svá a užívat si svobodu projevu v jakékoliv formě.

Markéta Martišková

Outfit, který jste měla na PFW byl úžasný, baví Vás experimentovat i při výběru vlastního šatníku?

Děkuji. Baví. Mám ráda různé příležitosti a být sama sebou mi dodává sebevědomí. Měla jsem legíny z kolekce a pak mé oblíbené tričko XXL s textem ,“I think everybody should like everybody“ a čepici od skvělé pozitivní módní návrhářky žijící v Paříži Petry Ptáčkové. Ale mám ještě co dohánět.

S jakými reakcemi se setkáváte u nás v Čechách a s jakými v západní Evropě, kde studujete?

Jak už jsem psala, je to asi 50 na 50. U nás se setkávám s výborným ohlasem u mladých umělců a designérů. Spousta lidí ani nechápe, co dělám. Pro mě móda není jen hra, ale i prostředek k vyjádření. V zahraničí je to různé podle období. Někdy mám dobré ohlasy, kontaktují mě zajímaví lidé, magazíny a jindy se neozve nikdo. Je potřeba být pořád aktivní. Teď mám v plánu najít investora, který by byl stejně zapálený jako já a pomohl by mi, aby se moje modely konečně dostaly „na lidi“. Móda je finančně náročná. Já sama bych bez počáteční podpory rodičů nebyla tam, kde jsem nyní. Je spousta talentovaných lidí, ale bez peněz se bohužel nic nevyrobí.

Co pro Vás znamená vítězství v soutěži Start-up?

Tohle vítězství pro mě znamená moc. Vážím si ho. Představila jsem se u nás doma a pomohlo mi to nabrat zase dech, trochu jsem se předtím zadýchala. Takže začínám pomalu novou kolekci, na kterou se těším.

Chystáte se po ukončení školy vrátit zpátky do Čech?

Do Čech se nechystám, ale ráda tam jezdím, přece je to můj domov a také tam mám svou milovanou rodinu.

zdroj fotografií: ona.idnes.cz a soukromý archiv Martiny Martiškové

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow