CHECK CZECH FASHION  |

Týden s Designblokem!

17. 10. 2013 |

Týden s Designblokem!

Jubilejní 15. ročník Designbloku jsme si chtěli opravdu užít, a tak jsme kromě módních přehlídek navštívili také Superstudio na Nákladovém nádraží Žižkov a další výstavní prostory. I tak jsme ale opět skončili, jak jinak než u módy. Já obdivovala expozici oděvů a doplňků VOŠON a fotograf Kuba se pustil do focení street stylu, měl co dělat, protože na výstavu designu se přece chodí stylově!

#designblok // web / facebook / instagram / twitter /


Program Premier Fashion Weeku
začal ve středu a opět probíhal v prostorách kostelu sv. Šimona a Judy v Dušní ulici. Jako první dostali šanci předvést svoji práci mladí designéři – vítězové ELLE Fashion Talent Card. Daria Makeeva představila minimalistické modely inspirované oděvem ruských rolníků z přelomu 19. a 20. stol, převládala černá kontrastující s bílými detaily. Práce Kateřiny Plamitzerové byla o poznání barevnější, spojením folklórních prvků a moderních materiálů vznikla zajímavá sportovně elegantní kolekce. Nejextravagantnější byly určitě modely z kolekce Animal vs. Minimal Lukáše Spilky, které gradovaly od úplné jednoduchosti až k nenositelnosti.

 

Lukáš Spilka

Následovala módní přehlídka Moniky Krobové, která si pohrávala s geometrií a kombinací materiálů. Závěr večera patřil mladému slovenskému tvůrci Miroslavu Sabo, který představil jak zimní, tak letní kolekciČtvrteční program opět odstartoval módní přehlídkou mladých talentů, vítězky ELLE Talent Card Petra Pluháčková a Marie Petráková předvedly zajímavé spojení oděvů a obuvi. Dlouho očekávaná byla kolekce Kláry Nademlýnské, která dostála svému názvu „Eternal pieces“, šlo skutečně o jednoduché nadčasové kousky, které nevyjdou z módy ještě dlouho a navíc sluší téměř každému.

Klára Nademlýnská

Během poslední čtvrteční přehlídky jsme viděli černobílé modely Hany Havelkové, inspirované městskou architekturou, průsvitné materiály nebo holá záda navíc působily rafinovaně  žensky. V pátek jsem se těšila na PBL Prague, kteří opět nezklamali, přestože prezentovaná kolekce je určena pro podzimní a zimní období, nepostrádá výrazné barvy. Bílé, černé a tělové odstíny v ní nádherně kontrastují s módní vínovou. Stejně kreativní jsou i střihy oděvů vyrobených často z velmi netradičních materiálůZhana Belskaya pochází až z Kazachstánu a možná právě proto se nebojí experimentovat, což vůbec není na škodu, její aktuální kolekce kombinuje prvky lidové tvorby, např. výšivky, krajky a velké čepce s moderním vrstvením a plastovými šperky.

Zhanna Belskaya

Nejlepší českou kolekci představila podle šéfredaktorů na Designbloku Monika Drápalová, její sportovně elegantní modely určené pro jízdu na kole vynikají barevností, praktičností i originalitou. Módní přehlídka této návrhářky mě bavila i díky několika kouskům pro muže, celkově mi totiž připadalo, že jsme na letošním Designbloku viděli málo pánské módy, snad se to příští rok zase zlepší.

Monika Drápalová

Celý Premier Fashion Week vyvrcholil v sobotu, kdy probíhaly přehlídky od 14. hodiny až do večera, vedle studentů a zahraničních návrhářů se představily i české stálice jako např. Hana Zárubová nebo Liběna Rochová. Jako první byla na programu módní přehlídka Ateliéru módní tvorby VŠUP, mnohem zajímavější kolekce ale nabídl až druhý blok, v jehož rámci se prezentovali čtyři zahraniční návrháři. Nejvýraznější byla podle mého názoru tvorba Němky Lily Ingenhoven, která našla inspiraci ve školních lavicích a první modelce oblékla kšandy přímo na holé tělo, čímž si jistě získala i mužskou část publika. Velkou roli tu hrály i další detaily a doplňky, např. batůžky nebo čepice. Hravost a styl dodaly business modelům značky Cockerel Lenky Kohoutové gumové Melissy vždy výborně sladěné s daným outfitem. Milovnice kožichů a krásných modelů jistě potěšil španělský návrhář Roberto López Etxeberria, nikdy by mě nenapadlo, že na mužích bude tento oděv vypadat tak dobře. Kolekce Hany Zárubové zaujala geometrickým pojetím, vycházejícím ze čtverce i zvláštními doplňky v podobě papírových brýlí a látkových návleků na boty.

Hana Zárubová

V závěru dne jsme se dočkaly i modelů z vizuálu, jejichž autorkou je Liběna Rochová, pro módní přehlídku je doplnila ještě zářivými ofinami a atypickými botami, které rozhodně modelkám práci neulehčily a přehlídka tak celkově působila poněkud rozpačitě, kdo ví, možná právě to byl záměr.  Jisté ale je, že Premier Fashion Week a o den později i celý 15. ročník Designbloku skončily a my už se pomalu můžeme těšit, co přinese ten příští.

Foto: CCF

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow