CHECK CZECH FASHION  |

Šílenství v módním průmyslu / #CROWDFUNDING

2. 6. 2014 |

Šílenství v módním průmyslu / CROWDFUNDING

Plnit si sny je zase o něco snadnější. Svět zachvátila crowdfundingová mánie již dávno, ale v Česku momentálně začínají objevovat tyto možnosti také šikovní lidé z módního průmyslu. A právě pro ně představuje crowdfunding skvělou možnost, jak se i přes nedostatek financí mohou posunout o kousek dál.

Jak to vlastně funguje? Crowdfunding je hromadné financování projektů s pomocí veřejnosti, ať už se jedná o ty neziskové či ziskové. Většinou jednotlivec za svůj příspěvek obdrží nějakou protislužbu: od podepsané knihy s věnováním až po čestnou židli v kavárně. Někoho nadchne dobrý nápad, jiného zase ušlechtilá myšlenka. A s jakými zajímavými projekty jsme se měli možnost zatím setkat v Česku?

Díky příspěvkům veřejnosti bylo vybudováno například kulturní centrum Containall, letní kino v Meetfactory nebo nová stage festivalu United Islands v Kinského zahradě, která je dosud největším crowdfundingovým projektem u nás, vybralo se přes 1 700 000 korun!

V poslední době se objevily rovněž zajímavé projekty ze světa módy. Úspěšně se podařilo vybrat cílovou částku na otevření tvůrčího textilního ateliéru Strojovna. Ve Strojovně tak nyní probíhají pravidelné cykly kurzů šití, opravování a přešívání oděvů a workshopy textilních technik. Bude možné si i pronajmout šicí stroje či celý prostror.

O pomoc své příznivce žádala i návrhářka Jana Minaříková (kterou jsme vám mimochodem představili na naší přehlídce Check Czech Fashion Cabaret v roce 2012), která má za sebou již několik úspěšných kolekcí, ale chtěla vytvořit takovou, která její tvorbu posune ještě na jinou, vyšší úroveň. Toužila vybrat opravdu kvalitní a luxusní materiály, které však budou vyrobeny v Evropě za férových podmínek. S potěšením vám můžeme říct, že v momentě psaní tohoto článku se jí cílovou částku podařilo vybrat na 117 % a Jana se tak vesele může pustit do tvoření a své příznivce brzy potěší touto novou kolekcí, která vznikne právě díky nim.

Duo módních designérek CHATTY, které se specializuje především na kolekce z denimu, zase chce tímto prostřednictvím vybrat peníze, aby mohly představit svou kolekci jaro/léto 2015 na jednom z největších módních veletrhů v Berlíně, PREMIUM BERLIN, kam jezdí nákupčí i majitelé showroomů a obchodů z celého světa. Chtějí tak zjistit, jak jejich značka obstojí v konkurenci zahraničních módních návrhářů, a zda by tak nebylo možné posunout svou tvorbu i za hranice České republiky. Pořádají tak na hithit.cz sbírku, kde můžete přispět i vy, pokud je vám jejich tvorba sympatická a myslíte si, že CHATTY si tuto šanci zaslouží. Za odměnu dle výše příspěvku získáte kousek z exkluzivně pro tento účel vytvořené denimové kolekce.

Photos: Courtesy of VOGUE.com
SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow