CHECK CZECH FASHION  |

Central European Fashion Days / pt.1

7. 10. 2014 |

Central European Fashion Days 2014

Světová mola každoročně představují ty nejúspěšnější návrháře z celého světa. V malých zemích však najdete srovnatelné talenty. Jen málokteří jsou však ti vyvolení, kterým se podaří prezentovat svou tvorbu na události takového formátu. A proto vznikla iniciativa Central European Fashion Days, která si klade za cíl podpořit a prezentovat tvorbu talentovaných designérů ze zemí Visegrádské čtyřky: Maďarska, Slovenska, Česka a Polska. To vše za přítomnosti mezinárodních nákupčích a majitelů concept stores a showroomů.

Central European Fashion Days se uskutečnily již podruhé, poprvé ovšem ve spojení s budapešťským Toni&Guy Fashion Weekem. Kromě lokálních návrhářů se tedy ve třech samostatných blocích představili i polští designéři (Pajonk, Maldoror, MMC),  slovenští (Petra Kubíková, Zlatica Hujbertová a Boris Hanečka) a Česko reprezentovali Jakub Polanka a Pavel Berky. Nutno říci, že oproti maďarským kolegům čeští návrháři dost vyčnívali extravagancí modelů. Drtivá většina z nich (až na soutěž mladých návrhářů Gombold Újra!) totiž představila spíše ready-to-wear kolekce, což byl však dobře promyšlený tah vzhledem k přítomnosti mezinárodních nákupčích. Lze tedy říci, že Central European Fashion Days jsou oproti našemu fashion weeku komerčnější záležitostí, což však logicky odráží jeho poselství: na základě regionální spolupráce vytvořit platformu, která dostane tyto návrháře do širšího povědomí a jejich tvorbu na trhy i za hranice rodné země.

Je nám ctí, že jsme se mohli stát svědky další progresivní snahy podpory mladých talentů a dynamického fungování módního průmyslu obecně. Central European Fashion Days si jistě časem vydobyje své čestné místo na poli fashion businessu a zařadí se po bok módních událostí, u kterých je dobré být.

Podívejte se s námi na první část fotoreportu z vybraných přehlídek Central European Fashion Days.

Dori Tomcsanyi

Dori Tomcsanyi je mladá návrhářka z Budapešti, která svou značku založila v roce 2010, ale již teď sklízí minimálně na lokální scéně obrovské úspěchy. Vyznačuje se minimalistickými střihy, čistými liniemi a výraznými barvami. Sama návrhářka říká, že jej kolekce jsou pro „drzé holky z města“.

Central European Fashion Days 2014 / Dori Tomcsanyi

Konsanszky

Dora Konsanszky tvoří pod touto značkou od roku 2006. Díky zkušenostem z anglického a francouzského krejčovství kombinuje unikátní střihy a siluety a ve své tvorbě hledá inovativní postupy a materiály.

Central European Fashion Days 2014 / Konsanszky

Kata Szegedi

Kata Szegedi je jednou z vycházejích mladých návrhářských hvězd Maďarska. Ve svých kolekcích si nejraději pohrává s kontrasty a experimentuje s tvary, siluetami, texturami a barvami. Svým hravým přístupem k módě chce vystihnout ženu 21. století.

Central European Fashion Days 2014 / Kata Szegedi

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow