CHECK CZECH FASHION  |

Skříňová dieta / #ClosetCleanUp

3. 1. 2015 |

Skříňová dieta / #ClosetCleanUp

V lednu spousta lidí hubne: buď si dali novoroční předsevzetí a nebo se jen chtějí zbavit kil, která nabrali během svátků vánočních a četných rodinných návštěv. Napadlo vás ale někdy, že by si menší dietku zasloužila i třeba taková.. skříň? Ano, myslím tu šatní.

Já se minimálně jednou za týden podivím, že v mé skříni není místo, a přitom nemám co na sebe. Zapeklitá to situace, někde tady musí být háček. Při podrobnější analýze zjistím, že mám sice plnou skříň, ale nosím tak 25% z jejího obsahu, a to neustále dokola. Oblíbené kousky pro určitou sezónu, které se vám později „onosí“ nebo prostě a jednoduše už nelíbí. Jsem si jistá, že to tak má většina z vás. Dopřejte tedy podobný proces, jako vašemu tělu, i skříni.

KROK 1:  ROZTŘÍDIT

Nejtěžší je začít. Kdykoli a s čímkoli. A ani třídění oblečení nebude výjimkou. Roztřiďte je na tři hromádky. První bude tvořit oblečení, které jste si na sebe nevzali více než rok. Druhou to, které jste na sobě neměli zhruba poslední dva měsíce (samozřejmě nepočítejme letní, které teď nenosíte, správně byste tento postup měli opakovat každé roční období). Třetí tedy bude tvořit oblečení, které nosíte běžně: tuto hromádku můžete uložit zpět do skříně.

KROK 2: NEKOMPROMISNĚ VYŘADIT

Oblečení z první hromádky jste si na sebe nevzali více než rok a nejspíš to má pádný důvod. Buď vám nesedí velikost, nelíbí se vám  a nebo vás baví skladovat staré obnošené oblečení a je vám líto jej vyhodit. Ať či onak, nemá smysl polemizovat nad tím, že „třeba někdy“. Téměř všichni jsme si navykli recyklovat minimálně papír, plasty a sklo. Naučme se to samé ale i s oblečením. Je to, stejně jako ostatní věci, konzumní zboží. Některé kousky si oblíbíte více, některé méně. Je však zbytečné vše skladovat.

Nabízí se více možností, co s ním:

1) Recyklujte. Po všech městech v Česku můžete najít kontejnery na oblečení pro ty, kteří to potřebují.

2) Darujte. Ať už do dětských domovů, sousedům, kamarádkám, nebo komukoli, kdo i z obnošeného oblečení bude mít radost.

KROK 3:  VYMĚNIT NEBO PRODAT

Oblečení z druhé hromádky poslední dobou moc nenosíte. Unáhlená koupě ve slevách? Nebo vám už moc nesedí do stylu? Většinou to jsou ale stále hezké a relativně nové věci, které by asi bylo škoda vyhodit nebo jen tak darovat. Navíc vás určitě stály nemalé peníze a hodilo by se je buď nahradit něčím jiným nebo si na nové oblečení symbolicky vydělat jejich prodejem.

1) Vyměňujte. Co takhle na stejnou myšlenku přivést kamarádky a uspořádat si takový privátní domácí bazar spojený s holčičím tlacháním, filmem a dobrým jídlem? :)

2) Prodávejte. Zkuste oblečení prodat přes internet, v second handu či na blešáku. V Praze se takových akcí koná spoustu každý měsíc.

Pár tipů, kde oblečení udat:

Vinted : nová verze Votočvohozu
Swap of clothes : skvělý projekt pro jednoduchou výměnu oblečení
Vykupobleceni.cz : online výkup oblečení
Second Hand Korunka : výkup a komise oblečení
Containall : zde často probíhají blešáky a jiné akce, sledujte program

/ Photo by Stylizimo.com.
SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow