CHECK CZECH FASHION  |

Poland diary / #ccftravels

30. 6. 2015 |

Poland diary / #ccftravels

Letos jsem si pro týdenní dovolenou (kterou jsem si po náročném zkouškovém a pracovních povinnostech opravdu zasloužila) vybrala možná trošku netradičně Polsko. Na tento nápad mě vlastně přivedl koncert mé oblíbený skupiny Muse na Orange Warsaw Festival.

První myšlenkou bylo zajet si pouze na koncert. Pak mě ale napadlo si výlet trošku prodloužit, zůstat ve Varšavě tři dny a na následující tři dny se přesunout do přímořského Gdaňsku.

Varšava byla během 2. světové války zničena, a tak v ní historické budovy budete těžko hledat. Úzké uličky tak nahradily moderní bulváry a vyjma malého Starého Města si tu budete připadat spíš jako v Americe. Varšava má své mrakodrapy, skvělá muzea, a v neposlední řadě také naprosto úžasné kavárny, které ocení každý milovník kvalitní kávy. Samozřejmostí snad každého podniku jsou alternativní přípravy jako chemex, aeropress nebo drip. A musím říct, že i výborných restaurací a barů je tady opravdu přehršle. A Poláci milují v létě stylové zahrádky!

Kam ve Varšavě vyrazit?

Leniviec – Super bistro s krásnou zahrádkou. O víkendu tady dělají za pár korun bufet, kde najdete ke snídani/brunchi opravdu hodně netradiční pokrmy! Pokud vás nudí míchaná vajíčka se slaninou, tohle je to pravé místo, kam byste měli zajít.

Palác kultury – Dominanta města vybudovaná ve stylu socialistického realismu, přesto krásná budova. Doporučuju zajet do 30. patra, odkud je na Varšavu krásný výhled. A jsou tu i příjemná lehátka!

Hoppiness – Máte rádi pivo? A máte rádi pivo z minipivovarů? Tak tenhle podnik nesmíte vynechat. Lokální piva typu IPA nebo APA tady chutnají prostě skvěle. A doporučuju i jejich burger!

Dwóch takich – Kouzelný podnik v blízkosti starého města a univerzity. Ceny jsou tu studentské a jídlo a kafe víc než dobré. Největší peckou vyhlašuji jejich pošírovaná vejce se zeleninovými nudlemi a carbonarou. Opravdu netradiční snídaně!

Fotoplastikon – Malé a roztomilé muzeum, které je pěkně zastrčené a špatně se hledá, nicméně stojí za to tam jít. Za zhruba třicet korun uvidíte, jak Varšava vypada těsně po válce. Občas trochu smutný, ale hodně zajímavý pohled.

Další zastávka – Gdaňsk. Tohle město jsou takové polské Benátky. Nádherné pro romantické procházky a rovněž s velmi zajímavou historií. Pro zajímavost, 1. září 1939 tu na poloostrově Westerplatte vypukla 2. světová válka. Londýn vám zase trošku připomene Gdaňsk Eye a promenáda podél řeky. Společně s městy Gdyně a Sopoty tvoří takzvané „Trojměstí“ a krásně se všude dostanete za pár minut vlakem.

Co nesmíte kromě promenády okolo kanálu v Gdaňsku vynechat?

Muzeum Solidarności –  Nádherná moderní stavba z architektonického hlediska a teprve v roce 2014 otevřené muzeum. V Gdaňsku vznikla odborová organizace Solidarita, která se postavila komunistickému režimu a bojovala za polskou demokracii. Tohle muzeum mapuje, jak Solidarita přepsala dějiny Polska v kontextu i s dalšími zeměmi pod nadvládou Sovětského svazu, tedy i nás. Pokud vás baví historie, budete tady jako ryba ve vodě. Opravdu skvělý zážitek.

Sopoty – Vlastně ani ne tak v Gdaňsku, Sopoty jsou součástí Trojměstí. Něco mezi přímořským a lázeňským městečkem, najdete tu moc hezké pláže a nejdelší dřevěné molo v Evropě.

Bulaj – Opět v Sopotech. Pokud máte rádi ryby, tuhle restauraci nesmíte vynechat. Je přímo u pláže a lépe připravenou rybu jsem asi v Evropě nejedla.

Mercado – Výborný tapas bar.

Pyra Bar – Restaurace, která se specializuje… na brambory! Nejdřív to zní možná trochu děsivě, ale věřte, že tu najdete tolik bramborových jídel v polském stylu, o kterých se vám ani nesnilo. A výborných! Mým favoritem byly zapečené brambory na různé způsoby a polská verze guláše s bramboráčky.

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow