CHECK CZECH FASHION  |

Jak si vyrobit vlastní rtěnku? Navštivte Lip Lab!

13. 9. 2015 |

Jak si vyrobit vlastní rtěnku? Navštivte Lip Lab!

Vždycky jste si přály vyrobit si vlastní odstín rtěnky, ale myslely jste si, že buď musíte být slavná celebrita, kterou osloví velká kosmetická značka, nebo se minimálně musíte přesunout v čase o 200 let kupředu? Omyl! V jedné malé rtěnkové laboratoři si ten svůj pravý můžete namíchat už dneska!

Je 9:05 a my hledáme malý červený obchůdek zvaný Bite Lip Lab na jedné z rušnějších ulic New Yorké čtvrti SoHo – Prince Street. Ano, pokud si chcete namíchat vlastní odstín rtěnky, bohužel pro něj musíte do New Yorku. Garantuji vám ale, že to bude zážitek na celý život! :) V obchůdku se hodinu před oficiální otevírací dobou potkávám s milou manažerkou laboratoře Brigid Kozak, která má shodou okolností kořeny v Polsku, takže prvních 10 minut se naše konverzace točí kolem situace v Evropě :) Pak se ale konečně vrháme na výrobu mojí vlastní rtěnky!

1. konzultace správného odstínu

Hned po příchodu se posadíte k velkému zrcadlu naproti odborníkovi, se kterým zkonzultujete, jakou vysněnou barvu rtěnky si chcete vyrobit. Jakmile máte jasno, artista začne míchat první odstín. Na výběr má z více než 35 pigmentů. Nejčastěji smíchá 2-3 pigmenty v různých podílech dohromady. (A všechno si to pamatuje!). Ještě než máte možnost odstín vyzkoušet, vaše rty musí projít přípravou: scrub, maska a primer – vše od Bite. Obvykle máte možnost vyzkoušet tři až čtyři namíchané odstíny.

Jak si vyrobit vlastní rtěnku? Navštivte Lip Lab!

2. výběr nejvhodnějšího finishe a shimmeru

Jakmile máte vybrán vítězný odstín, zbývá se rozhodnout, jaký finish nebo texturu bude vaše rtěnka mít.
Na výběr máte z těchto čtyř:

Crème – hladká máslová (cena 36$ – asi 900 Kč)
Matte – matná nevysušující (cena 36$ – asi 900 Kč)
Sheer – lesklá, průhledná a hydratační (cena 36$ – asi 900 Kč)
Deluxe – luxusní hedvábná s perlovým leskem (cena 48$ – asi 1 200 Kč)

U tmavších odstínů je obvykle lepší zvolit matnou texturu, ty světlejší jsou skvělé v té krémové.

Do textury rtěnky můžete ještě přidat shimmer neboli třpyt. Na výběr máte opět ze čtyř a to: stříbrný, zlatý, bronzový nebo rose gold. Pokud se pro třpyt rozhodnete, přičtěte si k ceně rtěnky ještě dalších 6$, což je asi 150 Kč.

Jak si vyrobit vlastní rtěnku? Navštivte Lip Lab!

3. volba vůně

Základ rtěnky už máme hotový – nyní tedy artista připraví směs, ze které bude vyrobena plnohodnotná rtěnka. Podíly jednotlivých pigmentů včetně základu rtěnky s vybraným finishem (potažmo shimmerem) míchá z předem připravených „báboviček“ stejné velikosti, které nakrájí na dané poměry. Základ vždy tvoří celá „bábovička“ bezbarvé směsi s již vmíchaným finishem a doplňují ji podíly báboviček s pigmenty. Takto připravenou směs umístí v plastovém kelímku do mikrovlnky a rozehřeje do tekutého stavu. Následně je směs promíchána v odstředivce a zkontrolováno, že odstín je opravdu totožný s tím, který jsme namíchali v prvním kroku.

A teď následuje další zábava – výběr vůně rtěnky. Zvolit můžete jednu vůni nebo si můžete libovolně namíchat kombinaci těchto esenciálních olejů: třešeň, máta, vanilka, citrus, mango, fialka.

Jak si vyrobit vlastní rtěnku? Navštivte Lip Lab!

4. výběr tvaru rtěnky

Sranda nekončí! Jakmile máme vybranou vůni, celá směs je vlita do formy s tvarem, který je podobný nábojům, a je rychle zchlazena. Odříznutím spodní části rtěnky je vytvořena rovná strana, která může být po otevření formy rovnou usazena do vysouvací části rtěnky. Jak ale bude vypadat víčko? :) To by nebylo Bite, aby nevymyslelo něco cool. Opět máte na výběr ze čtyř tvarů víček, které jsou inspirovány tím, jak různé ženy používáním rtěnky vytvarují jejich „špičky“ – ostrý šikmý tvar špičky, zaoblený šikmý tvar špičky, zaoblený ostrý špičatý tvar špičky a oboustranný šikmý tvar špičky. Fotka asi řekne víc :D

Jak si vyrobit vlastní rtěnku? Navštivte Lip Lab!

5. pojmenování vašeho odstínu

No, a nakonec už jen zbývá pojmenovat si odstín vaší rtěnky, který spolu s výrobním postupem vašeho odstínu a ingrediencemi, dostanete na kartičce, kterou kdykoliv přinesete do laboratoře, vyrobí vám podle ní další kousek… :)

Značka Bite Beauty, která se specializuje na produkty na rty, byla založena Susanne Langmuir v roce 2009 v Torontu v Kanadě. Prvopočátky značky ale sahají mnohem dál do minulosti, kdy se Susanne, která má bohaté zkušenosti s vývojem produktů pro nadnárodní kosmetické značky, rozhodla, že vytvoří svoji vlastní značku bez použití jakýchkoliv chemikálií. A tak začala experimentovat doma v kuchyni a namíchala první zcela přírodní odstíny rtěnek, které jak sama říká „jsou tak dobré, že je můžete sníst„. Produktová řada Bite Beauty je ručně vyráběna v malých dávkách v továrně v Torontu, aby byly zachovány všechny benefity přírodních ingrediencí.

Podívejte se na fotoreportáž z Bite Lip Lab:

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow