CHECK CZECH FASHION  |

Rok ve znamení běhu

10. 11. 2015 |

Rok ve znamení běhu

Jsem člověk, který miluje výzvy. Řeknete mi, že něco nedokážu a já vás brzy přesvědčím o opaku. V případě mého vztahu k běhání tomu bylo podobně. Přestože sportuji od malička, běh mě nikdy příliš neoslovil. V lednu 2015 jsem ale sama se sebou uzavřela dohodu a rozhodla se, že dám této fyzické aktivitě šanci. Svou cestu za lepším já jsem odstartovala v Austrálii a odhodlání mě neopustilo ani v Čechách. Při prvních těžce udýchaných kilometrech bych tomu nejspíš nevěřila, ale dnes mohu říci, že je pro mě běh dokonalým odreagováním, relaxací a často jednou z mála příležitostí, jak se během týdne dostat do přírody. Ať už jste také běhu propadli nebo teprve sbíráte odvahu začít, měli byste si přečíst dva krátké rozhovory s dvěma inspirativními dámami, kterým běh změnil život – s topmodelkou Adélou Čápovou a marketérkou a trenérkou běhu Barborou Nekolovou. Za fotografie děkuji Jakubovi Sodomkovi.

DSC_8124

DSC_8050

DSC_8024

Adéla Čápová / topmodelka / New York

Když běháš dlouhé tratě a tudíž i několik hodin, jak si krátíš čas? Přemýšlíš nebo žiješ okamžikem a užíváš si okolí?

Řekla bych, že obojí. Snažím se užívat si okolí, jak to jde, ocenit okamžik a místo, kde zrovna jsem a čerpat z něj energii. Běh je mou pohyblivou meditací. Samozřejmě, když běhám v nové lokaci, tak to jde mnohem jednodušeji, člověk je zvědavý a aniž by si toho všiml, náhle se objeví na 10km. Každopádně jindy to až zas takhle jednoduše nefunguje. Central Park jsem oběhla už nesčetněkrát, dokonce jsem dala jména i mývalům, které na trase potkávám a to je pak těžké koukat kolem a být motivován. Když je pak k tomu venku -15C, tak kolem sebe nekoukám už vůbec, to se spíš kryju pod šálou. Potom buď poslouchám písničky (pokud iPhone zimou nevypoví službu) a nebo si ráda opakuji věci do školy, to mou mysl zaměstná. Někdy ale, ať už se člověk snaží jakkoliv, mu v hlavně jen zní: „je mi zle, to je nuda“ a nebo „tohle nezvládnu“, to se pak musím nakopnout a začít si počítat „jedna dvě, jedna dvě“, dokud se mi nevrátí pozitivní myšlenky. Někdy běh je prostě dřina.

Co je pro tebe na běhání nejkrásnější? Co tě na něm baví nejvíc?

Pozitivních důvodů, proč běhám je mnoho. Je třeba skvělé, že můžete vyběhnout kdykoliv a kdekoliv chcete. Celý svět je vaší tělocvičnou. Je to velice osvobozující pocit. Miluju, jak se cítím po běhu, jsem pozitivnějším člověkem a mám mnohem víc energie. Vše mě víc baví, když běhám. A hlavně, s každým závodem se naučím o sobě něco nového, moje tělo mě pokaždé překvapí, co dokáže a jaký výkon umí podat. Po uběhnutí maratonu mi přijdou překážky v životě jednodušší a díky němu věřím, že sny se můžou plnit.

DSC_7931

DSC_7922

DSC_7916

Barbora Nekolová / zaměstnaná v marketingu, trenérka běhu / Praha

Běh na lačno nebo po snídani? Co bys doporučila ty?

Doporučovala bych se řídit svým vlastním tělem. Pokud někdo vstane a má hlad nebo se mu při běhu na lačno dělá nevolno, ať si určitě něco menšího před během dá. Například půlku banánu, kousek raw tyčinky, 1-2 lžičky arašídového másla, sušené datle nebo fíky. Pokud nestačí ani to, je třeba si přivstat, dát si snídani, na kterou je člověk zvyklý a jít běhat až za cca 2 hodiny poté.

Existují nějaká pravidla nebo doporučené úpravy jídelníčku, které pomáhají k lepšímu výkonu při běhání?

Běhání a správná strava jdou ruku v ruce. Stravou opravdu můžete výkon ovlivnit. Nejdůležitější je jídelníček odlehčit – a to nejen před během, ale celkově vyřazením těžkých a tučných pokrmů. Před během by měl člověk konzumovat lehce stravitelné potraviny, primárně sacharidy. Po běhu pak stravu bohatou na bílkoviny doplněné zeleninou. Poslední dobou je velkým trendem veganství a raw stravování. Sama jsem tomu propadla díky inspirativním běžeckým knihám (Běhej, nebo zemři, Jez a běhej) a dodržuji veganskou stravu necelé dva roky. Cítím se skvěle a rozhodně to doporučuji každému vyzkoušet alespoň na několik dní.

DSC_8124h

Rok ve znamení běhu

total look by Nike
fotografie / Jakub Sodomka
styling / Aneta Kaderková
hair / Karel Charley Zikmund / Oskar salon hair creation

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow