CHECK CZECH FASHION  |

14 dní detox challenge

13. 1. 2016 |

14 dní detox challenge

Přišel leden a s ním nejskloňovanější slovo tohoto měsíce: detox. Souvisí často s novoročními předsevzetími a vánočním obžerstvím. Já jsem se pro něj ale rozhodla ještě před koncem roku z jiného důvodu. Můj začátek zimy byl opravu hodně hektický, a tak jsem často neměla moc času sama na sebe, vaření a zdravější stravování. Sice pravidelně alespoň dvakrát týdně cvičím a rozhodně nejsem ten typ, co by do sebe neustále cpal nezdravá a kalorická jídla, ale nešvary v mém jídelníčku, které často přidají na celkové únavě organismu se přesto najdou.

Jaký byl tedy cíl mé detox challenge? Spát aspoň 7 hodin denně, jíst více ovoce a zeleniny, vyřadit z jídelníčku červené maso, omezit pečivo, zařadit výživové doplňky a tzv. „superfoods“. Vyřadit kravské mléko a nahradit rostlinným.

1. den

Speciálně pro tento účel jsem si dopředu pořídila vychvalovaný Rejuva Detox a nemohla jsem se dočkat, až jej vyzkouším. Tento systém detoxikace vytvořila slavná expertka na výživu Vivienne Talsmat, která dělá poradce třeba i královské rodině v Británii! :) Rejuva Detox je sypká směs 15ti výživných „superfoods“, které pokrývají veškeré naše denní výživové potřeby. Obsahuje 60 dávek a vydrží tedy 60 dní detoxu. Já Rejuvou Detox nahrazuji snídaně – začínám kombinací Rejuvy, ovesného mléka a banánu.

14 dní detox challenge

2. den

Den začínám opět s Rejuvou. Přiznám se, že ovesné mléko mi moc nechutnalo, a tak to tentokrát zkouším s pomerančovým džusem. I když je Rejuva Detox vanilkové příchuti, mám trošku problém si na tuto neobvyklou chuť zvyknout a musím říct, že ovocný džus (samozřejmě fresh, ne z koncentrátu) mi v tom docela pomáhá. Hned druhý den se koná zatěžkávací zkouška – po snídani vyrážím cvičit. A jsem překvapená, že ani po třičtvrtě hodince cvičení mi nepřijde, že bych potřebovala „hutnější snídani“. Trošku mi chybí obvyklá káva nebo čaj k snídani (kofein ani tein se při detoxu nedoporučuje), a tak si v lékárně kupuju Čistící čaj s vilcacorou. Na oběd i večeři zkouším marinované tofu se zeleninou – i když klasické tofu moc nemusím, marinované chutná skvěle.

14 dní detox challenge

3-4. den

Snídaně opět Rejuva s pomerančovo-grepovým freshem. Pokud mám náhodou před obědem hlad, řeším to většinou banánem nebo kokosovými chipsy. Zastesklo se mi po masu, a tak si dávám kuře lehce okořeněné kari s rýží nebo jen zeleninovou přílohou. Hrozně mi chybí káva, detoxikační čaj prostě není ono. ;)

5. den

Nevydržela jsem to a v návalu pracovních povinností jsem si musela dát kávu. Abych neudělala dvojitou chybu, alespoň jsem kravské mléko nahradila sojovým. Do svého detoxu navíc zařazuji i tekutý chlorofyl, který se sice doporučuje dávkovat dvakrát denně, ale vzhledem k tomu, že každý den si „ordinuji“ jednu porci Rejuvy, byly by dvě dávky Chlorofylu až až. Chlorofyl podporuje krevní oběh, správné fungování zažívání a hlavně imunitu. Což se minimálně v zimě opravdu hodí. :)

14 dní detox challenge

6-7. den

Rejuva tvoří mou každodenní snídani. Kombinace s džusem mě přestává bavit, a tak tentokrát zkouším kokosové mléko, banán a maliny. Druhý den přidávám i chia semínka. Tahle směs u mě zatím vyhrává na plné čáře a navíc je tak sytá, že opravdu ani tři hodiny po snídaně nemám vůbec hlad. Obecně kokosové mléko miluju, takže jsem se rozhodla s ním v následujících dnech něco uvařit. Pečivu se zatím obstojně vyhýbám, protože jej jím hlavně ke snídani. V restauraci jsem však neodolala a snědla jsem krajíček bagety k salátu. Dostavil se špatný pocit, takže příště se pokusím víc ovládat.

8. den

Hrozně se mi zastesklo po větší snídani a jsem tak trošku „přepitá“ každodenních smoothies. Je víkend a přítel mi dělá míchaná vajíčka na olivovém oleji, mňam! Pečivo narozdíl od něj vynechávám. Když žijete ve dvou a ten druhý se stravuje úplně jinak, lákadla jsou neustále na dosah ruky, achjo. :) Rejuvu piju zatím každý den, takže se ji rozhodnu místo snídaně dát odpoledne ke svačině. S obědy a večeřemi nemám tolik problém, protože pracuji z domu a jídlo si většinou připravuji na 2 dny dopředu. Sice se nevyhnu tomu, že jím den až dva po sobě to samé, ale moc mi to nevadí. Často mi stačí jen změnit přílohu.

9-10. den

Největší problém mám momentálně asi v restauracích. Poslední dobou ale hodně ujíždím na vietnamské pho (protože v zimě prostě skvěle zahřeje a povzbudí) a přiznám se, že během mého detoxu ji jím 2-3x týdně. Kromě práce musím před koncem semestru zvládnout všechny zkoušky, a tak na vaření nezbývá moc čas a často také objednávám domů sushi.

11-12. den

Zatím asi nejkritičtější dny. Bohužel kvůli všem povinnostem vyhrazených 7 hodin na spánek často zkracuju na pět. Když jsem ve stresu, mám často chuť na nezdravé věci a hlavně cukry. Mlsně chodím kolem regálů s čokoládou, a nakonec si kupuji hořkou. Zároveň mám nezvladatelnou chuť na těstoviny s pestem a sušenými rajčaty. Jelikož jsou těstoviny rychlé a mé oblíbené jídlo, v rámci vyřazení pečiva a lepku obecně zkouším poprvé bezlepkové kukuřičné těstoviny. A nejsou vůbec špatné, asi bych si zvykla.

14 dní detox challenge

13-14. den

Objevuju quinou, kterou jsem často jedla během mého pobytu v USA. Rychlý, chutný a výživný recept je quinoa se zeleninou, bílým masem nebo tofu. V teplé verzi a ve studené jako salát s octovou zálivkou.

14 dní detox challenge

Shrnutí 14 dní detoxu

Každý den jsem si dopřávala jednu dávku Rejuvy Detox, buď jako snídani nebo ke svačině. Od konce 1. týdne jsem zařadila pravidelně 1x denně dávku tekutého chlorofylu. Místo čaje a kávy jsem pila čistící čaj s Vilcacorou, ale podařilo se i zhřešit a dát si kávu. Ze začátku jsem spala 7-8 hodin denně, ale poté jsem kvůli pracovním a školním povinnostem toto dodržovat nezvládla. Rozhodně jsem jedla více ovoce a zeleniny, červené maso a pečivo se mi téměř podařilo vyřadit (až na pár jídel, ale nic zásadního). Živočišné mléko jsem úplně nahradila rostlinným.

Výsledek

Rozhodně pociťuji, že mám mnohem více energie a obecně se cítím více fit, až na dny, kdy opravdu málo spím (haha, překvapivě, ale i tak je to díky zdravější výživě mnohem lepší než obvykle, řekla bych). Vyřazení živočišného mléka a jeho nahrazení rostlinným mi pomohlo odhalit důvod toho, proč jsem se často po kávě/smoothie s kravským mlékem cítila nafoukle a obecně mi nebylo dobře od žaludku. Pečivo mi chybělo hlavně u snídaní, a také těstoviny. Asi bych se bez toho naučila žít, ale myslím, že v rozumné míře vám neuškodí, pokud to nepřeháníte. Cítím se lehce a nebývá mi těžko od žaludku. Nepociťuji během dne únavu, kterou jsem často předtím zažívala, i když jsem spala dostatečně. Během prosincových výkyvů teplot jsem nebyla jako obvykle nemocná, i když moje stresová zátěž byla v těchto docela vysoká.

Obecně bych řekla, že by měl člověk jíst hlavně s rozumem, ale zároveň se z toho nezbláznit.  Rozhodně je lepší dát si ne-úplně 100 % zdravé jídlo, než umírat hlady při hledání „zdravé restaurace“ během vaší půlhodinové pauzy na oběd. Stres z toho, že si raději nedáte nic, než byste jedli něco, co máte zakázáno, je mnohem horší.

A jak budu pokračovat…?

Rozhodně nejsem typ, který by si „odfajfknul“ detox a pak se vrátil do svého každodenního stereotypu. To je pak opravdu k ničemu. Detox by vás měl nakopnout, abyste něco na svém stravování a životním stylu obecně změnili.

Já budu pokračovat ve své 60ti denní kůře s Rejuvou a také s tekutým chlorofylem, protože se mi zařazení „superfoods“ do jídelníčku opravdu osvědčilo. Jakmile s touto kůrou skončím, ráda bych zkusila  Zambrozu, což je nejsilnější antioxidant na trhu, který také velmi prospívá naší imunitě. Rozhodně bych ráda jedla méně masa (což nebude problém, tuto potřebu nemám už nějakou dobu), pokračovala ve vyřazení živočišného mléka, které mi opravdu moc nesvědčí. Pečivo si asi občas dopřeju, ale rozhodně to s ním nebudu přehánět. Mým velkým předsevzetím je opravdu spát aspoň 7 hodin a najít si více času na relaxaci. Pokračovat v pohybu minimálně 2x týdně.

A co vy, zkusíte to také? :)

14 dní detox challenge

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow