CHECK CZECH FASHION  |

10 informací o Švédsku, které musíte vědět!

28. 2. 2016 |

10 informací o Švédsku, které musíte vědět!

Po prvních dvou týdnech ve Švédsku jsem sepsala seznam poznatků, které pro mě byly nové a svým způsobem překvapující. Třeba budou zajímat i vás!

1. Pokud jezdí muži do České republiky obdivovat krásné ženy, pak by ženy měly vyrazit do Švédska. Pánové jsou to totiž opravdu znamenití!

2. Když už Švédové pijí, tak pořádně. Po světě sice koluje ustálený výraz „Piješ jako Dán“, ovšem v Dánsku se ve skutečnosti říká „Piješ jako Švéd„.

3. Za cenu 1 piva ve Švédsku dostanete v Česku zhruba pět až šest kousků.

4. Ve Švédsku nenajdete pračku v každé domácnosti. Fungují tu prádelny s více pračkami, nejčastěji ve sklepních prostorách. Když mé kolegyně odcházely dřív z práce se slovy „musím dnes vyprat“, zprvu jsem nechápala, proč tomu vůbec přikládají nějakou váhu. Později mi vysvětlily, že jde o výpravu, na kterou je třeba se připravit a která jim nějakou tu hodinu zabere.

5. Ceny za jídlo, dopravu, služby jsou tu zhruba třikrát vyšší než v ČR.

6. Spousta Švédů si nosí do práce obědy v krabičkách, které si pak ohřívají v mikrovlnkách ve společné kantýně. V naší kanceláři jde o jakýsi rituál. Vzhledem k tomu, že společnost zabírá několik pater, připomíná mi to milé středoškolské obědové pauzy, kdy se jednotlivé skupinky scházejí u stolů a probírají vše možné i nemožné.

7. Švédky nosí velmi přirozené líčení, největší důraz kladou na péči o pleť a její sjednocenost. Ačkoliv se dokážou při líčení odvázat, to pro všední den je pro ně především o make-upu a řasence.

8. Termín „feministka“ tu na rozdíl od České republiky nemá negativní podtext. Jedná se o označení ženy s názorem, vědomé si své hodnoty, schopností a rovnoprávnosti.

9. Minimalismus je zde velmi populární – ve stylu oblékání, interiérovém designu, ve spotřebě.

10. Švédsko a imigranti – prosím, nevěřte všemu, co píší česká média a pokuste se k tématům vyhledat více i ze zahraničních zdrojů. Pár dní před odjezdem na stáž mě moji blízcí zásobovali články o tom, že je Švédsko na pokraji války, Stockholm pak hotovým peklem na zemi. Jsem tady třetím týdnem a jediné, co zde zatím pozoruji, je pár žebraček před supermarkety a několik pouličních umělců, jejichž původ zřejmě není pouze švédský.

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow