CHECK CZECH FASHION  |

Shanghai / #ccftravels

31. 3. 2016 |

Shanghai / #ccftravels

Tento příspěvek píšu pěkně „za čerstva“, dva dny po návratu z nejlidnatějšího a nejvyspělejšího města Číny – Šanghaje. Strávila jsem zde prodloužený velikonoční víkend a i přes drobné potíže, které cesta provázela, jsem si výlet moc užila. Čínský prezident přijel do Česka a já zase do Číny – tak čtěte, jaké to bylo. ;)

Jak jsem psala, vyskytly se menší zádrhely. Vše začalo už složitým a zdlouhavým vyřizováním víz. Asi záleží, na jakého úředníka natrefíte, ale já jsem na úřadech strávila bezmála pět hodin a mimo kopii letenek jsem tentokrát musela dokládat i to, že i když není rezervace hotelu na mé jméno, ten, kdo jej bookoval, souhlasí s mým pobytem a dokládá i kopii svého pasu. Nestačila ani přímo vyplněná adresa hotelu v žádosti o vízum (která normálně stačí) aneb byrokracie nejvyššího levelu.

O našem hotelu, který nevypadal ani trochu jako na fotkách z Booking.com a recepce nemluvila anglicky (i když to ve své nabídce tvrdili a věřte, že ve městě, kde se anglicky nedomluvíte a kvůli nestabilnímu připojení a cenzuře se téměř nedostanete na internet, je to dost zásadní) se raději moc rozepisovat nebudu a přejdu k příjemnější části – co v Šanghaji stojí za to.

I když se o Šanghaji se svými bezmála 20 milióny obyvateli říká, že je přelidněná, oproti Hong Kongu mi to stále nepřišlo tak strašné a naopak mi bylo ve městě mnohem příjemněji. Zatímco Hong Kong je mix asijské a západní (jak jsem už párkrát psala) kultury dohromady, v Šanghaji se s nimi setkáte spíše odděleně. Jsou tu prostě ryze asijské části města a vyloženě západní části jako French Concession, kde si připadáte trošku jako při procházce částí Paříže, nebo finanční čtvrť, kde spíš jako na Manhattanu. Laicky řečeno, na co máte zrovna chuť (a nemluvím jen o jídle), tam jdete :) A kam tedy zajít?

Shanghai / #ccftravels

Pudōng

Zmíněná finanční čtvrť města stojí rozhodně za návštěvu. O mé slabosti pro mrakodrapy už asi víte, takže jsem nemohla vynechat návštěvu ikonického „Otvíráku“ (jinak Shanghai World Financial Center), odkud je opravdu nádherný výhled! Stojí tu také druhá největší budova světa, 632-metrová Shanghai Tower, která byla dokončena teprve v roce 2014. A samozřejmě i neméně známá Oriental Pearl Tower!

Bund

Stejně jako nikdo při návštěvě Prahy nevynechá Staroměstské náměstí, při návštěvě Šanghaje je to zase Bund, odkud se vám naskytne opravdu nádherný pohled na Pǔdōng. Obzvláště v noci, kdy je město krásně osvětleno (než je ovšem po desáté osvětlení vypnuto – to mě opravdu překvapilo). Pokud nechcete utrácet za příliš turistickou jízdu loďkou, jeďte z jednoho břehu na druhý trajektem za pouhé dva yuany (cca osm korun). Ovšem neztraťte se jako my, nastoupily jsme špatným směrem a dojely jsme do trošku jiné části města, než jsme původně chtěly – taky zkušenost! ;)

Jing’an Temple

Za můj tříměsíční pobyt v Asii jsem si oblíbila buddhistické a taoistické chrámy a baví mě neustále objevovat další. Během návštěvy Šanghaje byste určitě neměli vynechat právě Jing’an Temple, který byl původně postaven v roce 247 a v roce 1216 přestěhován (jak se stěhuje takto monumentální chrám, to by mě opravdu zajímalo) tam, kde stojí dodnes.

Shanghai / #ccftravels

Shanghai French Concession

Od roku 1849 je tato šanghajská čtvrť domovem mnoha zde žijících cizinců. Podepsalo se to samozřejmě na architektuře a rázu celé čtvrti. Dnes tu najdete krásné kavárny a útulná bistra, která se specializují hlavně na francouzskou a italskou (a obecně západní) kuchyni. My jsme tady objevily naprosto dokonalé bistro Green & Safe, které konceptem dost připomíná pražský Wine Food Market. Dole si nakoupíte nejrůznější potraviny, pečivo, čertsvé ovoce a zeleninu, nahoře najdete prosluněné bistro, kde z těchto surovin vaří a každý měsíc obměňují dle aktuálních surovin i menu.

Shanghai / #ccftravels

Tian Zi Fang

Tian Zi Fang je uměleckou části Šanghaje, kde najdete nejrůznější butiky a galerie místních umělců. Když si všechny maličké obchůdky projdete, dají se tu najít i docela originální suvenýry a dárky :) Čtvrť sama o sobě moc na pohled hezká není, ale je rozhodně zajímavé si i tuto část projít.

Shanghai / #ccftravels

Restaurace, bary, kavárny

Nevěřila bych, kolik zajímavých podniků v Šanghaji najdeme! Za většinu tipů vděčíme naší milé Barči, která už v Šanghaji měsíc studuje a doporučila nám aktuálně nejvíc „trendy“ kavárny ve městě ;) Pokud se do Šanghaje chystáte, zajděte do:

Shen – příjemný bar s krásnou venkovní terasou a výhledem na Pǔdōng.

Faigo Hot Pot – během návštěvy Číny rozhodně musíte vyzkoušet hot pot! Vyberete si polévkový základ a suroviny, které si v „kotlíku“ postupně uvaříte. Je to skvělý zážitek.

1984 Bookstore – knihkupectví a kavárna s unikátní atmosférou inspirovanou Orwellovým 1984. Kromě kávy mají také výborný čaj z okvětních lístků růží, který doporučuju vyzkoušet.

Aunn Café – pokud půjdete do Jing’an Temple, zajděte si tady předtím na snídani. Mají výbornou kávu a v horních patrech nad kavárnou jsou navíc krásná designová studia s nejrůznějšími bytovými doplňky a maličkostmi.

Zachyceno Olympus OM-D E-M10 MARK II (větší fotografie) a iPhone 6s (menší fotografie).

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow