CHECK CZECH FASHION  |

Střípky z Hong Kongu vol. 2

25. 3. 2016 |

Střípky z Hong Kongu vol. 2

Protože slýchám z více stran dotazy na můj pobyt v Hong Kongu, rozhodla jsem se sepsat pár bodů o tom, proč jsem se rozhodla odjet na čtyři měsíce z ČR, z jakého důvodu jsem si vybrala právě Hong Kong, a jak se tady žije. Ať už se chystáte do Hong Kongu na výlet, studijní pobyt, či dokonce pracovně, věřím, že těchto pár řádků bude užitečných.

Co tady dělám a na jak dlouho tu jsem?

V Hong Kongu jsem na čtyři měsíce, od ledna do května. Studuji tady na The Hong Kong Polytechnic University (zkráceně PolyU) na Department of Industrial Systems and Engineering, kam jsem byla vybrána na základě výběrového řízení a bilaterální dohody, kterou má ČVUT, moje alma mater, právě s touto (a spoustou jiných) univerzitou. Jelikož jsem zároveň v posledním ročníku magisterského studia, kromě studia zbývajících předmětů tady také píšu diplomku. A učím se čínsky. :)

Střípky z Hong Kongu vol.2

Proč zrovna Hong Kong?

Byla jsem od začátku rozhodnutá, že studijně chci právě do Asie. V úvahu připadalo kromě Hong Kongu Japonsko, Singapur a také Taiwan. Hong Kong jsem si vybrala, protože jsem nikdy nebyla v Asii, a jak jsem psala již v předchozím článku, toto město mi přišlo a stále přijde jako ideální začátek. Mísí se tady asijská kultura se západní, není to tedy takový kulturní šok, jak by v ryze asijském městě nejspíš zpočátku byl. Anglicky se tady díky tomu, že Hong Kong patřil Britům, dá domluvit docela obstojně, minimálně většina veřejných míst a podniků má nápisy a menu v angličtině.

Zároveň velkou roli sehrálo to, že má moje univerzita dost vysokou úroveň a poskytuje studentům v tomto velmi drahém městě velmi slušné zázemí a možnosti. Od levného jídla, dostupného ubytování na kolejích až po nespočet aktivit a výletů, díky kterým jsem se podívala do pevninské Číny na místa, kam bych se nejspíš sama nedostala.

Střípky z Hong Kongu vol.2

Kde bydlím?

Tuhle otázku si nejspíš kladou hlavně ti, kteří v Hong Kongu už byli nebo o něm dost ví z vyprávění. V Hong Kongu je totiž šíleně drahé bydlení. Na malý ostrov a kousek pevniny se totiž musí vlézt přes 7 milionů lidí. Proto ty neskutečně vysoké „paneláky“ a prťavé bytečky dražší než ty nejluxusnější apartmány v Praze. Když jsem viděla, že v Hong Kongu bych za místnost v bytě dala klidně v přepočtu 30 000 korun, hodně jsem se modlila, aby mi byla univerzitou přidělena kolej.

Naštěstí byla, což představuje značnou úsporu, ale samozřejmě, žádný luxus to není – ano, jsem v tomhle trošku rozmazlená a jsem zkrátka zvyklá na bydlení v bytě a vlastní pohodlí. Pokoje samy o sobě špatné tolik nejsou, absence alespoň malé kuchyňky na pokoji a trošku děsivá koupelna už jsou ale jiný příběh, který ve 25ti letech už moc netoužíte žít. :) Zvyknout se nicméně dá na všechno. Jestli se na něco do Prahy těším, tak to je pořádná koupelna, kuchyň (miluju vaření) a měkká matrace <3

Jak moc je rozdílná vysoká škola v Hong Kongu oproti Česku?

Docela dost. Já jsem zvyklá spíše na systém, kdy přes semestr píšeme průběžný test a největší dřina nastává převážně na konci, písemné a ústní zkoušky. Tady je systém spíše jako na střední. Přes semestr je tady opravdu hodně práce (seminárky, týmové práce, pravidelné testy), např. v jednom předmětu každou druhou hodinu píšeme průběžné testy. Oproti tomu je tady ale zkouškové podstatně kratší. Absence zde zvykem nejsou – flákači tedy moc šanci nemají. Na zkoušku je tady jen jeden pokus (na to jsem byla zvyklá z bakaláře na VŠE). Studenti jsou rozhodně uzavřenější než v Česku a k mému překvapení jim vše strašně dlouho trvá (příklad, který my řešíme dvacet minut jim často zabere klidně hodinu). Taky mi přijde, že nejsou moc efektivní, co se týče nějaké organizace práce a času obecně. Učitelé jsou hodně přátelští a přijde mi, že studenty berou více jako sobě rovné. Všechny předměty se vyučují v angličtině, ale někdy s dost šíleným čínským přízvukem, takže máte pocit, že to je úplně jiný jazyk. ;)

Vyhodil vás někdy profesor z přednášky, protože jste jedli? Já jsem tady zažila i případ, že si student na přednášce vybalil maso, rýži, čínské hůlky a na celé kolo mlaskal, jak mu šmakovalo.

Co je opravdu skvělé, je obrovský moderní kampus univerzity. Něco takového v Česku nemáme asi nikde. Kromě obrovské knihovny a fitka na PolyU najdete i zhruba šest kantýn, dim sum restauraci, indické bistro a dvě pobočky místních kaváren.

Střípky z Hong Kongu vol.2

Jak je Hong Kong drahý?

Jak už bylo řečeno výše, bydlení je tady výrazně dražší, a to i s nižšími standardy. Co se týče jídla, dopravy a ostatních výdajů, ty jsou vyšší, řekla bych že pro nás srovnatelné se zeměmi jako Francie, Německo, Itálie.

Za jídlo ve školní kantýně dám přibližně sto korun, v bistru/levnější restauraci okolo 200-250 Kč, v restauraci s evropskou kuchyní už je to podstatně více.

Co je tady opravdu drahé – káva, všechny mléčné výrobky, alkohol v barech/restauracích.

Jediné věci levnější než ČR budou asi banány, dragonfruit a avokádo. I exotické ovoce jako ananas nebo mango je tu pomalu dražší než  v ČR, což mě tedy opravdu nemile překvapilo. :(

Proč jet do Hong Kongu?

Hong Kong je zajímavá směska západní a asijské kultury, která vás bude bavit. Tradiční chrámy uprostřed moderních čtvrtí, asijská bistra s nudlovou polívkou vedle hipster kavárny, kde dostanete drip i aeropress, mrakodrapy versus omšelé trhy s výborným street foodem. A pro mě to nejlepší – z pulzujícího velkoměsta se dostanete do přenádherné přírody za půl hodinky. Ano, je tu dost přelidněno a občas to leze na nervy, ale odměnou vám bude naprostá tolerance (v asijském pojetí spíše ignorace) – nikdo si vás nevšímá, když se na ulici fotíte. Nikdo hloupě neciví a nic nekomentuje, když někam vejdete v oblečení, které zrovna nezapadá do šedivého průměru.

Střípky z Hong Kongu vol.2

Zachyceno Olympus OM-D E-M10 MARK II

Sledujte mé dobrodružství (nejen) v Hong Kongu na Instagramu pod hashtagem #CCFinChina nebo na mém osobním účtu @marietakajabova!

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow