CHECK CZECH FASHION  |

Taiwan / #ccftravels

9. 3. 2016 |

Taiwan / #ccftravels

Ještě než jsem odletěla do Hong Kongu, spoustu kamarádů mi řeklo: „Ty jedeš do Hong Kongu? No to je super! Tak až budeš mít volno, to se musíš podívat na Taiwan!“ Ťukala jsem si na čelo, protože jsem očekávala spíš tipy na exotičtější destinace jako Singapur, Malajsie, atd. Taiwan jsem tak nějak přehlížela, i když je od HK pouze necelé dvě hodinky letadlem. A to byla chyba, takže – děkuju, kamarádi! Protože Taiwan rozhodně stojí za návštěvu.

Když jsem měla po měsíci stráveném v HK konečně volno na více dní než na víkend (slavil se totiž Chinese New Year), chtěla jsem jej využít pro nějaký větší výlet. Ve hře byly zmiňované dvě destinace, Šanghaj a taiwanské hlavní město Taipei. Letenky během Chinese New Year jsou většinou předražené stejně jako na Vánoce a Nový rok a Taiwan to vyhrál, protože byl nejlevnější volbou. Navíc jsme se domluvili s kamarádem, který se tam také chtěl podívat, a pronajali jsme si přes Airbnb pokoj zhruba 15 minut od centra Taipei.

První dojmy

Neměla jsem vůbec žádná očekávání. A to se mi většinou vyplácí, protože minimálně nejsem zklamaná. V případě Taipei jsem ale byla vyloženě nadšená! První dojmy byly naprosto skvělé – milí lidi, příjemná atmosféra města, ve srovnání s HK rozhodně méně davů a tímpádem i pro mě mnohem přátelštější a uvolněnější prostředí. Hned od první minuty v taiwanském metru jsem měla (nevím proč) pocit, že tady nějakým způsobem patřím a vyznám se tu. Vše přehledné, nemusela jsem neustále nervózně kontrolovat zastávky a dívat se do mapy.

Jediné mínus je, že oproti HK tady mluví lidé mnohem méně anglicky a často narazíte i v centru Taipei na restaurace, kde nemají menu v angličtině. První večer jsem už byla trošku zoufalá a myslela jsem, že se nenajím. S kručícím žaludkem jsem chodila od restaurace k restauraci, ale nikde neměli menu v angličtině ani s obrázky. Kritické situace vyžadují kreativní řešení, a tak mi došla trpělivost a v poslední restauraci jsem se sprostě podívala všem návštěvníkům do talíře a ukázala obsluze na to, co mi přišlo jako potenciálně poživatelné. A dobré to bylo! :)

5 tipů, co navštívit v Taipei a okolí

Na Taiwanu jsem byla 6 dní a strávila bych tam klidně delší dobu. Pro svou první návštěvu jsem se rozhodla zůstat jen v hlavním městě Taipei, ale spoustu lidí obecně doporučují jih ostrova s krásnými plážemi, ještě hezčí přírodou než na severu a město Kaohsiung City. Tak třeba příště. :) A co rozhodně nesmíte vynechat, pokud budete v Taipei?

Nightmarkets

Taipei je proslulá svými nočními trhy stejně jako asi i skoro zbytek Taiwanu. Najdete jich tady požehnaně. Od největšího Shilin Market až po ty menší, kam chodí převážně místní. Některé trhy jsou zaměřeny vyloženě na jídlo (tam jsem chodila nejradši), ostatní na oblečení, levnou elektroniku a nejrůznější cetky. Rozhodně doporučuju na Taiwanu nechodit na večeře, ale najíst se přímo na nightmarketu. Ochutnáte nepřebernou škálu jídla, od typických vepřových knedlíčků (pork buns), přes smažené chobotnice, houby a kuřecí pařáty, až po dezerty ze sladkých brambor nebo cherry rajčata na špejli obalená ve zkaramelizovaném cukru. Když odhodíte zábrany, čeká vás rozhodně zajímavá gastronomická zkušenost. ;)

PS: A zajděte si na některém z nightamarketů na reflexní masáž nohou – v přepočtu za zhruba 200 korun a pocit poté? K nezaplacení!

101 Taipei

Nejvyšší budova v Taipei a tuším, že 4. nejvyšší budova na světě. Já mrakodrapy miluju a i když se mi občas dělá z pohledů dolů špatně, beru to jako takové překonávání sama sebe. Taipei 101 je dost turistická atrakce, ale fronty jdou docela rychle, takže i když vám přijdou dlouhé – nenechte se odradit. Výhled shora za to totiž rozhodně stojí.

Fine Arts Museum

Milujete moderní umění jako já? Pak rozhodně navštivte Fine Arts Museum. Není nějak extra velké a zhruba 3 hodiny vám budou na jeho projití stačit. Asijské moderní umění je kapitola sama – možná jsem zrovna měla štěstí na výstavy, ale bylo to pro mě rozhodně jedno z nejlepších muzeí, které jsem v zahraničí navštívila, a velký zážitek.

Longshan Temple

Longshan Tepmple je krásný buddhistický chrám, který doporučuju navštívit hlavně v noci. Dýchne na vás přímo magická atmosféra.

Pěší turistika a termální prameny v Beitou

Taiwan je proslulý i svými hotsprings – termálními prameny. Některé z nich jsou zdarma veřejně dostupné, v Beitou si ale na tom většina hotelů postavila byznys a nabízí soukromé lázně pro menší skupinky. Ať se rozhodnete pro jakoukoli z variant, Beitou rozhodně doporučuju navštívit. Z Taipei se dá do Beitou dostat i metrem (jedna z konečných zastávek), a tak si najděte trasu pro kratší či delší túru, kterou naprosto ideálně zakončíte právě horkou lázní. :) Na Taiwanu je opravdu nádherná příroda a i v okolí hlavního města najdete zajímavé trasy pro pěší turistiku – nejsou vždy úplně ideálně značené jako v Hong Kongu, ale je spousta blogů a webů, které trasy dost přehledně a detailně popisují. Ani my jsme se neztratili. :)

Pingxi

V okolí se nachází malebné vesničky Pingxi a Shifen, jejichž atmosféra je úplně jiná než v Taipei, i když se od hlavního města nachází, co by kamenem dohodil. V únoru se v Pingxi koná legendární Lantern festival (hromadné vypouštění lampionů), který jsme také navštívili, ale bohužel vzhledem k silnému dešti a větru to nebyla úplně příjemná zkušenost. Pokud ale počasí přeje, věřím, že to musí být skvělý zážitek.

Taiwan

Zachyceno Olympus OM-D E-M10 MARK II

Sledujte mé dobrodružství (nejen) na Taiwanu a v Hong Kongu na Instagramu pod hashtagem #CCFinChina nebo na mém osobním účtu @marietakajabova!

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow