CHECK CZECH FASHION  |

10 perliček z Hong Kongu

27. 4. 2016 |

10 perliček z Hong Kongu

O Hong Kongu už toho víte ode mě spoustu. Ale ještě jsem se s vámi nepodělila o zajímavosti, které mi z začátku připadaly hodně zvláštní (a někdy až nepochopitelné), ale za ty téměř 4 měsíce už jsem si na ně zvykla.

1. Studené pití je dražší než teplé

Většinu nápojového lístku si můžete objednat v teplé a studené variantě. Za studenou verzi drinku ale zaplatíte více. Proč, na to jsem dosud nepřišla. Že by příplatek za výrobu ledu? :)

2. Asiatky používají bělící make-up

Zatímco většina žen se u nás chce pyšnit co nejhezčím opálením, chodí do solárka, používá samoopalovací krémy a bronzery, v Asii je to naopak. Make-upy a kosmetické přípravky se tu dělají bělící a když svítí sluníčko, hodně žen vychází ven s deštníkem, aby si stínilo. Viděla jsem tady dokonce i bělící deodorant a intimní gel!

3. V metru můžete jet první třídou

Nechcete se mačkat? Připlatit si můžete za první třídu i v metru!

4. Větší číslo bot než 38 tu téměř nenajdete

Asiati jsou menšího vzrůstu, což platí i o velikosti nohou. A tak tady se svou velikostí bot 40 nemám šanci sehnat slušné dámské boty. Díky tomu jsem tady ale hodně vynosila své Conversky, které se hodí téměř ke všemu! ;)

5. Čím sladší, tím lepší

Zatímco některé regiony Číny si libují spíše ve slaném či pálivém jídle, v Hong Kongu to rádi sladké. Všechno. A co nejvíc. Pití tady obsahuje tak vysokou dávku cukru, že se mi z toho zpočátku až křivila pusa. A tak jsem se naučila preventivně před každou objednávkou v kavárně dodat „no sugar“. Naopak tradiční kantonská jídla jsou spíše bez výrazné chuti a koření.

6. Na vše se stojí ukázková řada

Skvělá zpráva – v Hong Kongu se nepředbíhá! Stojí se tu řada na autobus, u každých dveří vlaku v metru, na výstup z metra, restaurací.. a pokračovat bych mohla do nekonečna. A když už někdo předbíhá, můžete se spolehnout, že to je Mainlainder, viz bod č. 10. ;)

7. Klimatizuje se tu, i když je venku 15 stupňů

Jeden z mých největších nepřátel je klimatizace. S přicházejícím létem je v Hong Kongu hodně vlhko, a tak se tady klimatizuje úplně všude. Na spoustě místech ale tak nesnesitelně (na 17 stupňů), že pokud chcete nosit letní oblečení, musíte si vždy v kabelce nosit minimálně šátek, ponožky či něco přes sebe. Co ale opravdu nepochopím je, že se tady klimatizovalo i v zimě, když bylo venku třeba 12 stupňů. Někdo to (očividně) rád… ledové.

8. Účet dostanete ještě před  tím, než vám donesou jídlo na stůl

Objednáte si, jídlo není na stole, ale už víte, kolik budete platit. Nejdřív jsem si myslela, že to je neslušné a chtějí se mě co nejdříve zbavit, ale tak to tady prostě chodí. Každopádně, pořád platí, že v Hong Kongu je málo místa a je zvykem se hned po dojedení v restauraci zvednout, zaplatit a odejít – aby se dostalo na všechny zákazníky. :)

9. Předkrm často dostanete až po hlavním jídle

A další zajímavost ze světa gastronomie! Něco jako „customer service“ v Hong Kongu moc neočekávejte, minimálně v ryze asijských podnicích. Zároveň je tady lidem asi nejspíš jedno pořadí, v jakém dostanou objednané pokrmy – často jsem dostala předkrm až ve chvíli, kdy už jsem dávno měla snědeno hlavní jídlo. A třeba polévka se tady jí průběžně po celou dobu návštěvy restaurace.

10. Obyvatelé Hong Kongu nemají v lásce Číňany

Mainlainders. Tak říkají lidi z Hong Kongu obyvatelům pevninské Číny, které nemají moc v oblibě. Pokud tu strávíte více času, brzy zjistíte proč, a že jsou obyvatelé Hong Kongu (pravděpodobně díky dřívějšího vlivu Británie) opravdu rozdílní – méně hluční, obecně bych řekla i slušnější (žádné plivání na zem, díkybohu!). Ale také často chladnější a ne tak srdeční. Úsměvy a emoce mi v Hong Kongu občas dost chybí. :)

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow