CHECK CZECH FASHION  |

Přijít o všechno? Noční můra každého z nás.

5. 8. 2016 |

Přijít o všechno? Noční můra každého z nás.

Neuvěřili byste, kolik za těch téměř šest let existence Check Czech Fashion vzniklo materiálů – nejen článků, ale také fotek a videí. Kdyby existovaly ve fyzické podobě, asi bychom si musely s holkama pořídit opravdu hodně velký sklad. Uff, a vzpomínáte, jak jsme se dřív ukládali data na diskety, videokazety, později cédéčka a flashdisky?

Naštěstí žijeme v době moderních technologií a můžeme poděkovat za tak skvělý vynález, jako externí disk. Jak se říká, nehoda není náhoda a je třeba být opatrný – v případě zálohování cenných dat to platí dvojnásob, ne-li rovnou trojnásob. A jelikož jsme holky zodpovědné, pořídily jsme si rovnou terabajtový externí disk a poctivě zálohovaly, zálohovaly a zálohovaly. Vše, co jsme s pýchou každý měsíc vyprodukovaly.

Občas ale slyšíte hororové scénáře. I přes to, že někdo měl vše uloženo na záložním disku, disk najednou přestal fungovat a data byla fuč. Jasně, jeden případ ze sta, to se mi nemůže stát. Ale bohužel stalo. I přes to, že jsme do externího disku investovaly nemalé peníze a nesáhly po té nejlevnější variantě, smůla padla i na nás. Prvotní emoce se rovnaly téměř infarktu. Přijít o celou práci za šest let? Opravdu?

Prvotní emoce se rovnaly téměř infarktu

Jakmile panika opadla, snažily jsme se najít nějaké řešení. Díky našim kamarádům (díky, Lucko!)  jsme po sdílení zoufalé prosby o pomoc na Facebooku dostaly tip na záchranáře. A ne tak ledajaké záchranáře – záchranáře dat z firmy DataHelp.cz. Nebály bychom se je nazvat rovnou Datová pohotovost – protože pohotoví opravdu byli a po krátké době nám sdělili diagnózu: Těžší hardwarová závada, při které poškozená čtecí hlava fyzicky narušila povrch plotny obsahující servisní data. Stalo se to pravděpodobně v důsledku neočekávaného nárazu do disku v okamžiku, kdy byl aktivní a připojený k počítači. Neznělo to zrovna optimisticky, ale čekal nás šťastný konec. Data se podařilo zachránit – poškozený disk ale museli rozebrat, fyzicky se dostat k plotnám obsahujícím data, opravit poškozenou servisní část a díky ní pak poskládat přečtená data do smysluplných souborů neboli do našich cenných fotek a videí a celého CCF. <3

A protože se to stává čím dál častěji, zajímalo nás, jak tomuto problému předejít a jaké zásady obecně při zálohování dat dodržovat. Věříme, že tipy se budou hodit každému, kdo si v digitální podobě uchovává nejen svou práci, ale také osobní fotky a vzpomínky.

Při aktivní práci s daty na externím pevném disku (poznáte dle toho, že disk jemně vibruje, hučí a slyšíte pravidelné i občasné cvakání) se vyvarovat jakýchkoliv otřesů, nárazů. Sebemenší náraz nebo ťuknutí muže způsobit fyzické porušení čtecí hlavy nebo záznamové plotny.

Nezapomeňte, že externí disk je v provozu i tehdy, když na něj zrovna nic nekopírujete a je jen připojený k počítači.

Data pravidelně zálohujte. Ač to může znít jako zbytečnost, obzvlášť cenná data je doporučováno zálohovat klidně na dvou discích v případě, že by došlo k tomu samému jako u nás.

Pokud se rozhodnete být opatrní a pořídíte si dva externí disky – rozlišujte jeden jako pracovní, ten který máte neustále po ruce, a druhý, se kterým tak často nemanipulujete a máte jej uložený na bezpečném místě. Na něj v pravidelných intervalech zálohujte data z prvního externího disku.

A pokud chcete být opravdu „on the safe side“, využívejte ještě cloudové úložiště. Pokud vlastníte např. Gmail, je to jednoduché – využívejte zdarma Google Drive. Pokud pracujete s větším objemem dat, za přijatelnou cenu si můžete předplatit prémiové členství třeba u cloudové služby Dropbox nebo JustCloud.

A pokud se vám i přes to náhodou podaří o data přijít, doporučujeme stejně jako naši kamarádi záchranáře dat – Datahelp.cz, kteří vše pomohou vyřešit rychle, efektivně a za cenu, která je rozhodně mnohonásobně nižší, než všechno to, co se nám za 6 let podařilo shromáždit.

SDÍLEJTE
 


SLEDUJTE NÁS NA BLOGLOVIN' a SPOTIFY
Follow